Rett til kaffen: Kriminalitet i Latin-Amerika

Annenhver torsdag inviterer vi til forskningsformidling og kaffe i juridisk bibliotek. Denne gangen skal professor Sveinung Sandberg snakke om kriminalitet i Latin-Amerika.

Bildet kan inneholde: briller, briller, synspleie, kopp.

Annenhver torsdag inviterer vi til forskningsformidling og kaffe i juridisk bibliotek. Denne gangen kommer professor Sveinung Sandberg. Foto: Maud Hol, UiO.

Har du lyst på faglig påfyll som går utenom studieplanen? Lurer du på hva det forskes på ved fakultetet? Rett til kaffen gir studenter et innblikk i forskningen på fakultetet formidlet av forskerne selv. Denne uken skal professor Sveinung Sandberg snakke om kriminalitet i Latin-Amerika og forskningsprosjektet CRIMLA som han har ledet de siste fire årene.

Kaffe fra kl 12, det faglige programmet starter kl 12:15.

Se høstens program her.

Om tema

Det har vært en stor økning i kriminalitet i Latin-Amerika de siste to tiårene. Årsaken er en økning i narkotikahandel og kriminelle gjenger, fattigdom, og lav tillit til styresmaktene. I flere område mislykkes staten i å kontrollere territorier og tilby grunnleggenge velferdsgoder. 

Forskningsrosjektet "Kriminalitet i Latin-Amerika" (CRIMLA) utforsker familiens, sysselsettingens, kulturens og statens rolle i kriminelle livsløp. Prosjektet ser også på fengselsforhold og soning. Forskningen er livsløpskriminologi og basert på livshistorieintervjuer med innsatte i fengsel i Mexico, Honduras, Colombia, Bolivia, Brasil, Argentina og Chile. Historiene de innsatte forteller er en kjerneinteresse i prosjektet.

Publisert 5. aug. 2025 11:55 - Sist endret 11. sep. 2025 15:17