Rett til kaffen: Bør lover kunne programmeres?

Lover kan automatiseres og saksbehandlingen kan overlates til maskiner, men hva vil konsekvensene være? Få innsikt i hvordan digital teknologi utfordrer jus og politikk. 

Bildet kan inneholde: briller, briller, synspleie, ansiktshår, bart.

Professor Dag Wiese Schartum skal snakke om digital teknologi og jus.

Har du lyst på faglig påfyll som går utenom studieplanen? Lurer du på hva det forskes på ved fakultetet? Rett til kaffen gir studenter et innblikk i forskningen på fakultetet formidlet av forskerne selv. Denne uken skal professor Dag Wiese Schartum snakke om digital teknologi og jus. 

Det blir servert kaffe fra kl. 12, og det faglige programmet stater 12.15.

Se vårens program.

Om tema

Det er mulig å programmere rettsregler og derved automatisere bruken av lover og forskrifter. Da kan vi overlate saksbehandlingen til maskiner, og la mennesker i stedet gjøre jobber maskiner ikke kan gjøre. 

Men hva kjennetegner en lov som er enkel å programmere? Hva kan følgene av slik «automatiseringsvennlig lovgivning» være, og når bør rettsanvendelsen ikke automatiseres? Innlegget vil handle om hvordan digital teknologi kan endre både jus og politikk.

Publisert 2. jan. 2026 09:57 - Sist endret 2. jan. 2026 09:57