Introduksjon til kunstig intelligens og store språkmodeller (ChatGPT og Gemini Notebook)

Lurer du på hvordan ChatGPT og andre store språkmodeller virker? Vil du komme i gang med egen bruk av Kl-verktøy på en ansvarlig måte? UB holder kurs for alle ansatte. Dette kurset gir en grunnleggende introduksjon til kunstig intelligens og store språkmodeller (LLM-er), slik som ChatGPT, Gemini Notebook (NotebookLM) og Gemini.

Klosser med AI-logoer på gul/oransje bakgrunn

Bilde: Canva

Meld deg på kurset

Meld deg på

I dette kurset lærer du 

Kurset gir en grunnleggende introduksjon til kunstig intelligens og store språkmodeller (LLM-er), slik som ChatGPT, Gemini Notebook (NotebookLM) og Gemini. Kurset er delt i en teoretisk og en praktisk del. Først sier vi litt om hvordan språkmodeller virker, og hvilke muligheter og begrensninger de har. Deretter viser vi litt praktisk bruk, med hovedfokus på Gemini Notebook. Til slutt er det øvingsoppgaver i blant annet GPT UiO og Gemini Notebook.

Omtrentlig tidsplan

45 minHvordan språkmodeller virker
15 minPause
45 minGPT UiO og Gemini Notebook, oppgaver
15 minPause
45 minGemini Notebook og Google Scholar, oppgaver

Hvis du bare vil være med på deler av kurset, så er det greit. Men det er fint om alle er med fra starten.

Målgruppe

Ansatte ved UiO og OUS.

Forkunnskaper og gjennomføring

  • Ingen forkunnskaper er nødvendig
  • Format: Fysisk kurs
  • Ta med: PC
  • For å kunne bruke Gemini Notebook, må du samtykke til at UiO deler e-postadressen din med Google Workspace. Gå til Samtykke for tjenester på UiO, og gi «Samtykke for bruk av Google Workspace ved UiO». Etter 15 minutter kan du logge på Google-tjenester med <brukernavn>@uio.no (Feide-ID).
  • Noen av øvelsene i kurset går ut på å oversette eller få tilbakemeldinger på tekst. Derfor er det fint om du på forhånd finner en kort tekst (en halv side er nok) som du har skrevet selv eller kjenner godt.

Om kursholder 

Erik Winge og Andri Spilker

Kontakt

digitalscholarship@ub.uio.no

Publisert 26. juni 2026 14:04 - Sist endret 13. aug. 2026 08:01